SZUKAJ

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Osoby zainteresowane tym, jak efektywnie zarządzać czasem często cechuje duża ambicja i chęć realizowania wielu projektów – zarówno w pracy, jak i w życiu. Często po zakasaniu rękawów i wzięciu się “do roboty” wpadamy w pułapkę intensywnego realizowania rosnącej lawinowo liczby działań.

Nierzadko doba staje się za krótka, 7 dni tygodnia to za mało, a 8 godzin snu to za dużo. Wielu z nas nie lubi poczucia marnowania czasu i decyduje się na brak lub skracanie odpoczynku. Niestety rezygnacja z chwil relaksu na rzecz ciekawej pracy czy oddawania się pasji nie jest dobrym rozwiązaniem.

Seria sprintów>maraton

Jakkolwiek byśmy nie zaklinali rzeczywistości: odpoczynek jest ważny. Nawyk odkładania relaksu na później czy bagatelizowania jego znaczenia jest szkodliwy. Męczy psychicznie i obniża naszą efektywność. Bezustanna praca skutkuje spadkiem jakości naszej pracy, dlatego nie dziwi popularność słynnej techniki zarządzania czasem o nazwie pomodoro.

Wielogodzinne maratony rzadko kiedy są efektywne – większość z nas więcej osiągnie, siadając do pracy po dobrze przespanej nocy. Balans między pracą a wypoczynkiem pozwala nam zyskać lepszy nastrój, daje więcej energii i pomysłowości.

Regeneracja daje moc

Pauza i moment na oddech pozwalają nam nabrać dystansu do naszych działań. Oprócz tego dają korzyści bardzo konkretne i wyraźne. Odpoczynek:

  • poprawia refleks,
  • zmniejsza ryzyko zachorowań,
  • podnosi produktywność,
  • zwiększa kreatywność,
  • poprawia koncentrację,
  • niweluje automatyzmy – zmęczeni częściej działamy na tzw. autopilocie i nie do końca zastanawiamy się nad tym co ( i jak) robimy.

Ładowanie wewnętrznych baterii w ostatecznym rozrachunku pozwala nam zdziałać więcej. Kiedy wiemy już dlaczego warto odpoczywać, pojawia się pytanie jak. A to materiał na kolejny artykuł.