FAQ

Najczęściej zadawane pytania dotyczące technologii produkcji, zamawiania i możliwości personalizacji kalendarzy. Czyli wszystko co należy wiedzieć o kalendarzach książkowych, dzielnych, biurkowych, wieloplanszowych i innych modelach. Zapraszamy do zapoznania się odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię zagadnienie, skontaktuj się z nami.

Notesy firmowe

Kalendarze książkowe

Dysponujemy obszernym wzornikiem oklein, corocznie uzupełnianym o nowości. Na próbniku pokazane są dostepne kolory oraz widoczne jest ich przetłoczenie. Dodatkowo specjalizujemy się w oprawie drukowanej tj. zadruku indywidualnym, gdzie arkusze są zabezpieczane folią i uszlachetniane wybranym lakierem. W powyższych wariantach możemy wykonać różne opcje  okładek od oprawy twardej do flexi od prostych rogów po zaokrąglone.

Nasze bloki posiadają standardowo tasiemkę satynowaną 6mm w kolorze jasnoszarym- pasującym do koloru szarego w naszym bloku. Za dopłatą kolor tasiemki możemy dowolnie zamienić lub dodać jako drugą czy trzecią sztukę. Możemy również tasiemkę zadrukować, pod zadruk polecamy tasiemki 10mm- lepszy efekt lub je uszyć tj. forma tkana. Przy zmienie / dodaniu kolorystyki zlecenia realizuejmy już od 50sztuk, przy tasiemkach nadrukowanych jest to 300szt, a przy tkanych 500szt. Oczywiście mniejsze nakłady w tych opcjach są rownież realizowane, ale cena jest wyższa.

Rowkowanie to wgłębienie wzdłóż grzbietu, które nie tylko zabezpiecza terminarz przed rozerwaniem- dodatkowo go zgrzewa, ale i stanowi funkcję ozdobną.

Druk indywidualnego wnętrza opłacalny jest od 500szt w blokach tygodniowych (objetość 168stron), a od 1000szt w blokach dziennych (objętość 368stron). Posiadamy wlasne zaplecze graficzne z ponad 25letnim doświadczeniem, dlatego możemy wykonać skład bloku wg wytycznych Klienta z zachowaniem obligatoryjnych wytycznych pracy. Najcześciej projektując indywidualny blok, w tej linii utrzymana jest grafika okładki i wszystkich dodatków; gumki, znacznika, kolorystyki itd… Wszystkie parametry po uzgodnieniu zapisujemy w brif-ie, który stanowi wytyczne dla grafika- czas pracy nad layoutem bloku i kolejno wizualizacja okładki to standardowo 1tydzień. Po akceptacji plików przechodzimy do realizacji, przed sezonem tj. Do końca sierpnia trwa ok 4 tyg, w sezonie 5tyg.

W naszych blokach istnieje możliwość dołożenia dodatkowych stron tzw. Legi. Są to najczęściej strony branżowe/produktowe lub reklamowe. Objętość legi zaczyna się od 8stron – dopuszczalna ilość to 40str – aby utrzymać szerokość brzegu okładki, jeżeli ilość stron ma być znacząco większa powyżej 40str do nawet 200 jest to oczywiście możliwe, ale szerokość grzbietu okładki sztancowana jest już wg innej siatki. Dodatkowe legi do objętości 40str możemy zamieszczać z przodu lub z tyłu bloku- za wyklejką przód/przed wyklejką tył. Natomiast te powyżej 40stron możemy rozmieszczać oprócz przodu i tyłu nawet w środku bloku-  miejsca do uzgodniania po otrzymaniu informacji jaki blok do terminarza jest wybrany- bloki drukowane są różnymi składkami- głównie zależy to od formatu i od objetości.

Technologicznym wymogiem jest stosowanie na wyklejki papieru offsetowego- przede wszystkim aby przy rowkowaniu nie przebił kolor i lepiej papier dokleił się do tekturki. Njwiekszy problem widać przy położeniu apli na  kredzie, ponieważ nasycony kolor powoduje mocne odbarwienie w środku (mazy, przebarwienia, starty kolor), a  dodatkowo kreda  nasycona dużą ilościa koloru jest wiotka i  marszczy się po wklejeniu- dlatego realizacje na kredzie są po uprzedniej akceptacji Klienta. Który musi miec swiadomość możliwych wad. Kreda jest polecana  natomiast przy wklejkach, ponieważ jest doklejona tylko brzegiem i nie ma wpływu na nią rowkowanie.

Registry tj. znaczniki zadrukowane są zawsze, ale wycięcie ich nie jest w standardzie, czyli można bloki zamówić bez ich wycięcia. Wycięcie ich jest oczywiście z góry okreslone przez zadruk, tj. W naszych blokach sa panoramiczne kwartalne i takowe muszą zostac po wycięciu- nie mozna ich zmienić na kątowe, czy kciukowe.

Dysponujemy drukarnią, introligatornią oraz grafikami specjalizującymi się w składzie bloków- dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby całkiem indywidualne u nas bloki drukować. Mogą to być nietypowe formaty (wspomniany kwadrat), layouty czy kolorystyka, wszystko do uzgodnienia! Nasz świetlik pomoże rownież zaproponować najbardziej opłacalną opcję wymiaru- nieraz bowiem kilka cm wpływa na ułożenie pracy na mniejszym arkuszu/bez pozostawiania wakatów, a to wszystko ogromnie wpływa na cenę.

Nasze bloki do terminarzy są drukowane na papierze z recyklingu tj. bezdrzewnym. Jest to papier nadający sie do recyklingu, można go oddać na makulaturę. 

Informacja zawarta jest na stopce bloku. Znaku FSC  wydrukowanego nie umieszczamy, ponieważ kolejne etapy produkcji bloków; tasiemki, kapitałka, tekturki nie są certyfikowane.

Format menadżer to układ tygodniowy w blokach terminarzy. W naszej ofercie układ ten wystepuje w formacie MA4 i MB5 oraz MA4N, MB5N i MA5N.

Oznaczenie drukowaną M (pierwsza litera słowa Menadżer) przed formatem np. MA4 wskazuje na layout gdzie tydzień jest zamieszczony na dwóch stronach (tj. na rozkładówce).

Oznaczenie M i N, gdzie M jest przed formatem, a N po formacie np. MA4N oznacza, że układ jest tygodniowy ale z notesem, wówczas layout takiego układu ma na lewej stronie tydzień, a na prawej stronie notes (tj. na rozkładówce).

Registry to nadrukowane znaczniki, najczęściej wg miesięcy (nieraz tygodni). We wszystkich naszych blokach zastosowany jest nadruk miesięczny z dodatkowo podanym numerem tygodnia- co ułatwia pracę osobom rozpisującym obowiązki/zadania na tygodnie.

Registry w blokach do terminarzy od razu są nadrukowane tj. markowane i nie można tego usunąć, natomiast za dopłatą można je wyciąć, co pozwala na łatwiejsze wyszukanie danego miesiąca.

Bloki posiadają różne opcje wycinania; kątowe jednorzędowe, panoramiczne dwurzędowe, panoramiczne kwartalne czy kciukowe jednorzędowe, w naszych blokach są zastosowane registry panoramiczne kwartalne tj. wycięcie registrów jest w 4 kolumnach wg kwartałów (4 m-cy), najbardziej to widać patrząc na bok bloku wówczas łatwo zauważyć, że dany jego fragment jest przyciemniony.

Registry w standardzie nie są stosowane w notesach, co nie wyklucza ich przygotowania przy indywidualnych drukach- musi to być już zastosowane na etapie projektowania tj. nadrukowane te wybrania.

Ostatnio bardzo popularnym dodatkiem do terminarzy i notesów stała się gumka na okładce i długopis. Element ten spełnia funkcję ozdobną ale i praktyczną. Ozdobną, ponieważ mamy szeroki wybór gumek- faktury, kolorystyka, możliwość indywidualizacji, praktyczną, ponieważ nic z terminarze nie wypadnie (dodatkowe kartki, wizytówki, zakładki itp.). Gumki montujemy kilkoma metodami; doszywany nitką, doklejamy albo nitujemy- w zależności od rodzaju oprawy i oczekiwań klienta. Do oklein stosujemy głównie szycie i klejenie, natomiast do papaieru, klejenie albo nitowanie.

Posiadamy szeroki wybór możliwości indywidualizacji gumek. Najpierw Klient wybiera   szerokość (10mm/15mm/20mm) kolejno strukturę (z obramówką, bez) i na końcu nadruk w panton- który nasz grafik sprawdza i nanosi na siatkę pod odpowieni format terminarza. Minimalka to 200mb której wystarczy pod 500 terminarzy A5 i 250szt A4- bardzo często Klienci zostawiają zapas   pod kolejne realizacje tj. notesy lub na kolejny rok pod terminarze.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Klientów dwa lata temu wykonaliśmy z sukcesem próby realizacji notesu z dwoma gumkami. Pierwsza gumka zamontowana jest standardowo na tylnej okładce, natomiast druga zamontowana jest na pierwszej- efekt rewelacyjny. Dobór gumek; kolory, szerokość, faktura- dowolne wg kreacji klienta.

Perforacja narożników to nacięcie, które ułatwia oderwanie elementu kartki – najczęściej w formie kciukowej, zamieszczonej na dolnym narożniku bloku. Nie jesteśmy zwolennikami proponowania tego dodatku, ponieważ częściowo wyrwane narożniki powodują, że pozostałe się zaginają i brzydko odstają. Dlatego funkcję perforacji, w naszych blokach przejęła tasiemka- która jest w standardzie, lub na życzenie Klienta za dodatkową dopłatą- istnieje możliwość dodać tasiemkę jednolitą w wybranym kolorze lub z indywidualnym nadrukiem.

Ze względu na fakt, że sami drukujemy nasze bloki, możemy na etapie produkcji zostawić płyty i po umyciu zastosować inne kolory (wg panton). Praca aby odbyła się z naszym drukiem- czyli była najtańszą opcją takiej mutacji musi (i jest to konieczność) być realizowana w lipcu kiedy to drukujemy nasze bloki, po tym okresie druk taki jest mozliwy, ale dochodzi koszt płyt, osobnej introligatorni, a to już jest koszt nawet trzykrotnie wyższy od pierwotnego. Nakład odpowiedni (relatywnie najtańszy) przy druku z naszymi blokami to 500szt natomiast przy osobnym druku opłacalność zaczyna się od 1000szt.

Mutacja indywidualnego wdruku jest u nas jak najbardziej możliwa, ponieważ po druku naszych bloków odkładamy arkusze plano, na których takie poddruki wykonujemy. Cena poddruku jest zależna od nakładu (minimalny 300szt) i od kolorów (najtaniej wyjdzie w 1 kolorze wg wskazanego panton), poddruk ten jest wykonywany na wszystkich arkuszach tj. jest na każdej stronie bloku (nawet na pierwszych, tych merytorycznych)- jeżeli ma być tylko na kalendariach trzeba to zaznaczyć w zleceniu. Jeżeli Klient zamówi taki poddruk w październiku, kiedy już nie mamy odłozonych arkuszy wówczas proponujemy indywidualny druk, niestety koszt takiej pracy jest kilkakrotnie wyższy z uwagi na płyty, druk, intro i tu aby ta cena była jak najniższa zalecamy minimalny nakład 1000szt.

Nasza niciarka posiada dodatkową funkcję przeszywania dwoma dowolnymi kolorami, dlatego można sąsiadujące okleiny przeszyć różnymi kolorami nitek. Maszyna pozwala rownież na obszywanie oklein w różnych fakturach- nawet znacznie różniące się wysokością, czy oklein połaczonych na styk tj. bez podkładu jednej na drugą. Dodatkowo można wybrać rózne warianty grubości, czy dany ścieg. Efekt perfekcyjny w 100% zapewniony.