SZUKAJ

EKOlogiczne notesy firmowe? Twoja marka w służbie ekologii

ekologiczne notesy firmowe

Doskonale wiemy, że jako społeczeństwo jesteśmy współodpowiedzialni za zachodzące zmiany klimatyczno-środowiskowe. Każda firma odpowiada za skutki swojej działalności, sposób wytwarzania dóbr i usług oraz ich wpływ na środowisko naturalne. Ważne, aby wpływ ten – jeśli jest negatywny – wyeliminować lub zminimalizować.  W rankingu krajów najbardziej przyjaznych środowisku pierwsze miejsce zajęła Dania, zaraz za nią znalazły się Luksemburg, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, Austria, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Niemcy. Polska uplasowała się aż  na 37. miejscu za Rumunią (32), Węgrami (33), Litwą (35), Łotwą (36), a przed Singapurem (39) czy Bułgarią (41). W rankingu brano pod uwagę kwestie gospodarowania odpadami czy jakości powietrza oraz wody.

kraje_eko
źródło: https://epi.yale.edu/

Nasza batalia o czyste środowisko znajduje odzwierciedlenie zarówno w wyborach konsumenckich jak i naszych zachowaniach w miejscu pracy. Troskę o środowisko zaczynamy łączyć z troską o własne zdrowie, czego konsekwencją jest spożywanie produktów mniej przetworzonych i bardziej przyjaznych dla planety. Przybywając w firmie zaczynamy zwracać uwagę na pochodzenie kawy czy herbaty (fair trade), przyjazne dla środowiska opakowanie produktów (odejście od plastikowych butelek i zgrzewek na rzecz filtrów do wody), po segregację odpadów, itp.

Badania trackingowe świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzone w październiku 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska pokazują, że ponad 96% respondentów deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Najczęściej segregowanymi od reszty odpadów są: plastik (2020 r.: 97% vs 2018: 82%), papier (2020 r.: 91% vs 2018 r.: 70%), szkło (2020 r.: 90% vs 2018 r.: 81%) oraz odpady organiczne (2020 r.: 79% vs 2018 r.: 50%). Według 94% badanych zmiany klimatu to ważny albo bardzo ważny problem a ponad 3/4 mieszkańców Polski jest skłonnych wydać więcej na „czystą” energię. W opinii respondentów stan środowiska w największym stopniu zależy od aktywności każdego z nas (69%).

badania trackingowe eko

Z kolei najbardziej popularnymi źródłami informacji o środowisku naturalnym są internet (72%), telewizja (65%) i prasa (27%). Badania jasno wskazują, że świadomość ekologiczna w Polsce uległa zmianie, jeśli chodzi o zachowania konsumenckie. Respondenci znacznie częściej niż w poprzednich latach zwracają uwagę na ograniczenie zużycia wody (ponad 90% wskazań) oraz wybierają rozwiązania ekologiczne, nawet wtedy, gdy oznacza to dodatkowy koszt (82%). 61% badanych zadeklarowało, że może skorzystać z roweru bądź komunikacji miejskiej zamiast samochodu.

Powyższe dane wyraźnie wskazują, że polskie marki chcąc odnieść sukces, muszą oferować swoim konsumentom coś więcej niż tylko świetnej jakości produkty i usługi. Konsumenci oczekują od nich zaangażowania w działania na rzecz ochrony środowiska, stąd oferowane produkty muszą być nie tylko zdrowe, ale również produkowane w sposób przyjazny dla naszej planety.

W ofercie naszej marki dobrekalendarze.pl z roku na rok rozszerzamy ofertę ekologicznych notesów, planerów i różnorodnych modeli kalendarzy wykonanych z surowców wtórnych. Coraz wyraźniej stawiamy mocny nacisk na surowce i papiery pochodzące z recyklingu oraz te wyprodukowane w technologii przyjaznej dla środowiska naturalnego. Zauważamy, że stale rosnącą popularnością cieszą się surowce posiadające certyfikaty FSC (co oznacza kontrolowaną wycinkę drzew) oraz te wyprodukowane w 100% z makulatury. Wielu Klientów zwraca uwagę na to aby papier wykorzystywany do produkcji firmowych materiałów wizerunkowych wykonany był z papieru pochodzącego z recyklingu, wolny od wybielaczy i bezchlorowy. Ogromna różnorodność, szeroka paleta kolorów, wysoka jakość papierów ekologicznych, jak i duża rozpiętość gramatur umożliwia nam imponujący zakres zastosowań. Począwszy od produkcji wnętrza notesów czy kalendarzy książkowych, po eleganckie okładki notesów i planerów wykonane z ekologicznych papierów, utrzymane w pięknej tonacji kolorów ziemi.

Eko kalendarze

Ekologiczne okładki notesów i kalendarzy, które cieszą największą popularnością wśród naszych Klientów to okładki wykonane z beżowego papieru Kraftliner. Papier ten składa się w 30% z włókien makulaturowych. Reszta to włókna nie bielone, stąd finalnie dysponujemy surowcem niezwykle elastycznym, odpornym na rozrywanie, co pozwala na wykonanie z niego okładki bez konieczności foliowania.Druk wykonany na papierze Kraft wygląda bardzo efektownie, szczególnie jeżeli nowoczesny i minimalistyczny projekt pozwala na pokazanie dużej ilości naturalnego podłoża. Surowiec zadrukować możemy zarówno offsetowo, jak i cyfrowo – co jest szczególnie ważne przy małych nakładach od 100 sztuk dedykowanych do produkcji. Świetnym pomysłem jest wystylizowanie projektu na retro lub wkomponowanie infografiki w ekologicznym brzmieniu.

kalendarz ekologiczny kraftliner
Zestaw ekologicznych kalendarzy trójdzielnych, książkowych i notesów wykonany na papierze Krafliner w stylistyce retro z okazji 20-lecia firmy

Kolejnym absolutnym hitem wśród naszych ekologicznych okładek notesów i kalendarzy są okładki wykonane z KORKA. Okleina wykonana 100% na bazie naturalnego surowca – kory dębu korkowego, z którego są wykonywane choćby korki do wina – powoduje, że jest to jeden z  najbardziej cenionych materiałów drzewnych. Piękna faktura naturalnego korka imponuje swoim wyglądem i sprawia,  że każda okładka jest niepowtarzalna. Eleganckie zeszlifowanie powierzchni tej okleiny nadaje jej perfekcyjną gładkość, specyficzny dotyk i umożliwia zadrukowanie firmowym logo a nawet grafiką. Rekomendujemy w tym przypadku projekty minimalistyczne powalające na właściwe wyeksponowanie samego podłoża. Unikalne właściwości tego materiału zapewniają wysoką jakość wyników w ślepym tłoczeniu. Naszym Klientom proponujemy 2 rodzaje wzorów – od klasycznego, mielonego korka, przez większe i bardziej wyraźne elementy tego wyjątkowego materiału.

kalendarz ekologiczny korek
Ekologiczne kalendarze książkowe wykonane z korka z brązowym nadrukiem wykonanym techniką sitodruku

Kalendarze i notesy można wyposażyć w papierowe lub bambusowe długopisy, obwoluty z papieru makulaturowego, czy drewniane znaczniki z grawerem. Całość buduje spójny przekaz a zarazem unikalny produkt, który kojarzony będzie z działaniami ekologicznymi, a jednocześnie wzbudzi zachwyt w oczach obdarowanych Klientów.

kalendarz ekologiczny znacznik sklejka
Ekologiczny znacznik z drewnianej sklejki z grawerem jako dodatek do ekologicznego notesu z okładką na beżowym papierze natura

Produkcja takich unikalnych notesów i kalendarzy możliwa jest już od 100 sztuk. A to właśnie takie detale jak eko dodatki świetnie oddają wyjątkowość produktu, gdzie poza walorami wizualnymi otrzymujemy niezwykle użyteczne i praktyczne gadżety jak długopis, zakładka z linijką, czy dodatkowe karteczki do notowania. Świetnym pomysłem jest wyposażenie notesu lub kalendarza we wklejką lub wyklejkę z treściami ekologicznymi. Możemy w nich zawszeć informacje o działaniach ekologicznych jakie wdrożyliśmy w naszej firmie. Począwszy od wdrożenie cyfrowego stylu pracy ograniczając ilość wydruków, po segregację odpadów, wymianę zwykłych baterii na akumulatory, zakup środków czystości i chemii przyjaznej środowisku, nie pozostawianie urządzeń jak komputery, monitory itp. w trybie czuwania po zakończeniu pracy co jest niestety bardzo często spotykane, wymiana żarówek na energooszczędne i zainstalowanie czujników ruchu, aby światło zapalało się tylko wtedy, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia . Istnieje bardzo wiele obszarów, gdzie firma może wprowadzać zmiany. A gdy dodamy do siebie wszystkie oszczędności, suma może okazać się znacząca, nie wspominając o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

infomax 12 V 2019 AA6A4407 1024x683