Czego nie wiedziałeś o tłoczeniu kalendarzy i notesów
Wielu naszych klientów decyduje się na linię klasykę ze względu na trwałość okładek. Klasyczne okleiny skóropodobne są w trakcie montowania okładek sklejane z tekturą litą lub tekturą z pianką. Daje im to dużą twardość, odporność na ścieranie i zabrudzenia. Polecamy je dla tych branż, gdzie terminarz jest mocno eksploatowany i narażony na różne, nieraz wyjątkowo trudne warunki. Dobrze zrobiony wywiad z klientem pozwala nam doradzić najlepsze rozwiązanie pod kątem surowca i dodatków. Istnieje ogromna ilość rodzajów i kolorów oklein. Co roku fabryki zaskakują nas nowymi i ciekawymi fakturami oraz kolorystyką. W wyglądzie kalendarza książkowego i firmowego notesu o właśnie okładka pełni kluczową rolę wizerunkową. Efektowne tłoczenie, obszycie okładki nitką dookoła kompletnie zmienia jej wygląd. Staranne wykonanie, wykorzystanie najwyższej jakości materiałów oraz ciekawe rozwiązania projektowe mają ogromny wpływ na odbiór firmowego kalendarza przez klienta. W artykule poniżej dowiesz się jak w ciekawy sposób uszlachetnić kalendarze książkowe i notesy przy wykorzystywaniu matrycy do tłoczenia. Kiedy warto zainwestować w matrycę o wymiarze zdecydowanie większym i umieścić na niej nie tylko same logo, ale i oryginalną grafikę. W jakich kolorach możesz przetłoczyć okładkę elegancką folią.
Bo wielkość matrycy ma znaczenie
Jednym z najpopularniejszych zdobień okładki skóropodobnej jest ich personalizacja, czyli zdobienie z wykorzystaniem matrycy.
Zacznijmy od tego, co to jest matryca. Najprościej tłumacząc matryca to metalowa płytka, stempel, na którym wygrawerowane jest Twoje logo, grafika, hasło, motyw, który chcesz przenieść na okładkę. Matryca jest montowana w maszynie do tłoczenia. Następnie rozgrzewamy ją do ściśle określonej temperatury i odciskamy wzór w okładce. Taki proces personalizacji nosi nazwę tłoczenia na sucho. Gdyś pod wpływem temperatury wzór odbarwia się na okładce o kilka tonów. Jako producent kalendarzy w naszej ofercie posiadamy bardzo szeroką ofertę oklein skóropodobnych, które świetnie się tłoczą, gdyż efektownie przebarwiają się pod wpływem temperatury.
Jeżeli wybrałeś tłoczenie w kolorze, wówczas pomiędzy matrycą a produktem umieszczona zostaje folia w wybranym kolorze. Folie mogą być pigmentowe, metaliczne, perłowe czy nawet holograficzne. Pod wpływem ciśnienia i temperatury folia zostaje na trwale przytwierdzona do okładki. Ciekawostka — folia do tłoczenia jest materiałem wielowarstwowym. Składa się aż z 5 warstw i każda z nich ma określoną funkcję. Od warstwy będącej nośnikiem, przez warstwę lakieru i aluminium po warstwę klejową. W foliach pigmentowych do tłoczenia część barwną stanowi pigment zawieszony w środku wiążącym, a w foliach metalizowanych — warstwa metalu, lakieru i warstwa klejąca. Folie pigmentowe dają efekt barwny zbliżony do uzyskiwanego za pomocą farb, ale o większej intensywności barwy i bardziej czystym odcieniu. Folie metalizowane mają cienką warstwę srebrzystego metalu (aluminium) i na nią nałożony lakier bezbarwny lub barwny. Dzięki temu folie metalizowane mogą mieć różne kolory, łącznie ze srebrzystym i złotawym o różnych odcieniach, ale zawsze z metalicznym połyskiem. Z tego też powodu do różnych podłoży istnieje dedykowana gama foli, jakie mogą być użyte.
Wykonanie prawidłowego tłoczenia folią to wynik odpowiedniego nacisku i nagrzania matrycy do właściwej temperatury. Zbyt mały nacisk lub zbyt niska temperatura powoduje utworzenie reliefu o zbyt małej głębokości oraz niecałkowite przejście warstwy barwnej na powierzchnię tłoczoną. Zbyt wysoka temperatura tłoczenia lub zbyt duży nacisk przy tłoczeniu powoduje przechodzenie na powierzchnię tłoczoną warstwy barwnej nie tylko przez formę do tłoczenia, ale również w miejscach bocznych powierzchni formy do tłoczenia. Uzyskuje się przez to nieostry kontur powierzchni tłoczonych.
Czy matryca może być wykorzystywana wielokrotnie?
Wykonaną matrycę przechowujemy w naszej pracowni do ponownego wykorzystania. To oznacza, że zawsze możesz zamówić produkty z tym logo, zauważ jednak, że jeśli chcesz zmienić wzór czy rozmiar grafiki, wówczas musimy wykonać nową matrycę. Tak więc w matrycę logo inwestujesz raz, a wykorzystujesz ją wielokrotnie. Jeżeli posiadasz firmowy claim, towarzyszące logu hasło reklamowe lub grafikę, warto pomyśleć, czy nie umieścić go na takiej matrycy. Możesz wówczas personalizować nią nie tylko okładki firmowych notesów i terminarzy, ale również wszelkie inne produkty jak pudełka, obwoluty, główki kalendarza trójdzielnego, opakowania na wino wręczane w formie upominku firmowego i wiele, wiele innych. Jedną i tą samą matrycą możemy wykonać zarówno tłoczenie ślepe, czyli na sucho, jak i tłoczenie kolorową folią.
Ile zapłacę za matrycę i co się opłaca?
Koszy wykonania matrycy zależy głównie od jej wielkości, gdyż liczony jest w centymetrach kwadratowych. Im większe logo, grafika, tym wyższa cena wykonania matrycy. Dla orientacji koszt wykonania matrycy z logiem do 20 cm2 to ok. 160 zł netto (cena na dzień 01.03.2022 r.). Biorąc pod uwagę jednorazowy koszt inwestycji, warto pomyśleć o wielkości matrycy z logo, która pasuje do okładki różnych formatów np. jedna matryca, którą wytłoczymy okładki terminarzy A5 i B5. Jeżeli planujesz wykonać cały zestaw kalendarzy książkowych w formatach od A4 do A6, rekomendujemy wykonanie minimum 2 lub 3 matryc z logo. Jedna matryca logo w uśrednionej wielkości na okładkach A4, A5 i A6 z racji dużej różnicy i rozpiętości formatów nie będzie wyglądała dobrze. Pamiętaj, matrycę możesz wykorzystać do personalizacji wielu innych materiałów. A dysponując różnymi jej wymiarami, będziesz mógł łatwo dopasować ją i wykorzystać na duże pudełko, czy małą obwolutę na notes.
Matryca – trochę technikaliów
Aby zlecić wykonanie matrycy, musisz dostarczyć logo w postaci wektorowej. Wektor to plik z rozszerzeniem air. eps. cdr lub pdf. Plikiem, który będziesz mógł podejrzeć nie posiadając oprogramowania graficznego będzie pdf. Skąd wiadomo, że logo w pdf-ie jest wektorem? Powiększ je znacznie, nawet do 600-800%. Jeżeli krawędzie są nadal ostre, oznacza to, że logo osadzone w pdf’ie jest wektorem.
Takie logo powinieneś otrzymać w pakiecie od grafika, który projektował Twoje logo. Następnie ważne jest ustalenie wielkości logo, jakie ma znaleźć się na wykonywanej matrycy. Pamiętaj, aby wybrać taką wielkość, jaka sprawdzi się na różnych formatach, w jakich będziesz stosował tłoczenie. Następnie pliki w formie wektorowej w skali 1:1 zapisujemy w formacie pdf i zlecamy produkcję. W pliku takim znaleźć mogą się nie tylko i wyłącznie te elementy, które mają zostać wykonane na matrycy. Podpowiedź dla grafika — w celu oczyszczenia piku z niepotrzebnych elementów pomocny jest podgląd szkieletowy i taki też widok interpretuje program (maszyna). Maszyna nie interpretuje czy coś jest zaprezentowane, czy w kolorze — liczą się pozamykane wektory i obiekty. Zatem:
- plik nie może zawierać bitmap oraz nałożonych masek, konturów czy fontów,
- fonty muszą być zamienione na krzywe,
- wektory nie powinny się przecinać ani nakładać,
- grubość elementów minimum 0,1 mm,
- wartości w kontrze minimum 0,35 mm, zalecane 0,45 mm
- odstępy między elementami minimum 0,25 mm, zalecane 0,35 mm,
- średnica kropek ~ 0,5 mm
- ostre zakończenia motywów (np. ‘schodzące do zera’) powinny zostać zaokrąglone na końcach do wartości r = 0,05 mm
Uwaga: Poszarpane krawędzie motywu wydłużają nawet kilkukrotnie proces grawerowania matrycy, w takim przypadku wektory powinny zostać maksymalnie wygładzone. To właśnie nadane kontury są najczęstszym problemem z plikami.
Rozwiązania z wyższej półki
Bardzo efektownym pomysłem jest wykonanie matrycy z wykorzystaniem ozdobnego datownika roku. Można tutaj mały rozmiar daty urozmaicić ornamentem wokół, ciekawym wzorem nawiązującym do naszej grafiki, logo lub sygnetu. Ozdobny datownik i logo będą tworzyły wówczas elegancką i spójną całość.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest wyskalowanie datownika lub logo do dużego rozmiaru na całą wysokość okładki i zbudowanie z niego dekoracyjnych elementów, oryginalnego patternu. Pamiętajmy, że matryca z datownikiem straci za rok swoją aktualność, więc nie będziemy mogli jej ponownie wykorzystać.
W przypadku wyskalowania logo warto wykonać 2 matryce. Osobną z dużym logo i osobą z datą. Matryca z datownikiem za rok straci swoją aktualność. Natomiast matrycę z logo będziemy mogli nadal wykorzystać za rok, a nawet dwa. Zatem kiedy warto zainwestować w matrycę z ozdobnym datownikiem? O dekoracyjnej i oryginalnej formie tłocznika roku warto pomyśleć jeżeli data jest dla nas szczególna i chcemy ten fakt podkreślić. Oczywiście można wówczas pójść o krok dalej. Szczególnie na okrągłe firmowe rocznice warto, abyśmy już rok wcześniej pomyśleli o jubileuszowym logo i wykonali z niego matrycę do personalizacji okładek. Rok jubileuszowy będzie sprzyjał produkcji innych materiałów reklamowych. Zatem z pewnością matrycę użyjemy wielokrotnie na pakowaniach, albumach, dyplomach, torbach, zaproszeniach, karnetach czy ekskluzywnych teczkach.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest grafika, ornament, który powstał z multiplikacji naszego logotypu. Samo wyskalowania sygnetu z logo do rozmiarów okładki stworzy niezwykle ciekawy wzór tłoczenia.
Ciekawa branżowa grafika z przewodnim hasłem pozwoli nam w oryginalny sposób przetłoczyć okładkę firmowego kalendarza czy notesu. Dzięki temu, że zamawiasz swoje notesy lub terminarze u producenta, masz możliwość przetłoczenia całej okładki od krawędzi do krawędzi włącznie z grzbietem. W fachowym języku takie tłoczenie nazywanie jest tłoczeniem na spad. Wykonuje się je na materiale skóropodobnym, z którego będzie wyprodukowana okładka jeszcze przed jej zmontowaniem.
Trójwymiarowe tłoczenie 3D
Tłoczenia 3D wymagają bardzo dokładnego przygotowania ornamentu czy wzoru. Trójwymiarowe tłoczenie w swoim efekcie przypomina płaskorzeźbę. Stosuje się go praktycznie tylko do skomplikowanych grafik i zwektoryzowanych zdjęć. Prostych napisów, czy grafik nie warto wykonywać tą technologią z racji kosztów wykonania takiej matrycy. Nie da ona efektu, w jaki warto byłoby zainwestować. Matryce do tłoczenia 2D i 3D wykonywane są tylko w wyniku obróbki CNC (frezarki sterowane cyfrowo). W efekcie końcowym otrzymujemy wytłoczony trójwymiarowy obraz. Poniżej tłoczenie wykonane matrycą 2D pokazujące rysunek pomarańczy – widoczne dwa poziomy tłoczenia.
Standardowa głębokość trawienia matryc wynosi od 0.8-1.0 mm, przy kącie nachylenia około 45 stopni, lecz do tłoczenia np. w skórze potrzebna jest głębokość ok. 1.6 mm, którą osiąga się dopiero w specjalnym procesie technologicznym. Pamiętaj, że wykonaną matrycą możesz przetłoczyć okładkę w różnych miejscach, obracać ją 45 czy 90 stopni osiągając zupełnie nowe efekty.
Tłoczenie okładki skóropodobnej jedną matrycą na kilka sposobów
Mam nadzieję, że artykuł zainspirował Cię do sięgania po więcej aniżeli klasyczne przetłoczenie daty i logo na firmowym kalendarzu. Obecna technologia daje nam taki ogrom możliwości, że naprawdę jest w czym wybierać. Garść dostarczonych inspiracji ma za zadanie pomóc Ci wykreować Twój pomysł, na unikalną okładkę terminarza. Czasami niewielka inwestycja w matrycę, kreatywny pomysł daje spektakularne efekty. Bo nasze firmowe hasło i misja to: bo zwykły kalendarz to już za mało…