SZUKAJ

Szukasz inspiracji? Zobacz ranking najciekawszych kalendarzy ściennych na rok 2022!

Przedstawiam Wam mój subiektywny ranking najciekawszych kalendarzy ściennych na rok 2022. Wystartujemy od polskich niszowych produkcji. A zatrzymamy się na znanych i głośnych projektach światowych marek. Oto lista moim zdaniem najbardziej wyjątkowych i oryginalnych kalendarzy ściennych na rok 2022.

Kalendarz w duchu RETRO – Dzień doceniania żony…

Lubicie klimat filmów Stanisława Barei? Macie sentyment do czasów PRL-u? Jeżeli tak, to na pewno znacie markę Pan tu nie stał.  Otóż … jak to najczęściej bywa firma zaczynała od “garażowej produkcji” koszulek. Dzisiaj natomiast posiada cztery sklepy stacjonarnie i prężnie działa rozwijając sprzedaż online. Czerpiąca z retro designu odzieżowa marka Macieja i Justyny Lebiedowicz idealnie wstrzeliła się w rynkową niszę. W 2020 r. sprzedali ubrania za ponad 7 mln złotych. Marka z przymrużeniem oka bawi się peerelowską estetyką tworząc przy tym nowoczesny mix dizajnu i rzeczywistości PRL-u. W wydanym przez nich kalendarzu pojawia się kilka zaskakujących świąt np. Dzień Bigosu, Dzień Piszczałek i Fujarek, Światowy Dzień Powolności i  mój ulubiony…… Dzień doceniania żony – uwaga! 19 września – zapiszcie tę datę drodzy mężowie;)

Kalendarz wieloplanszowy marki Pan Tu Nie Stał na 2022
Kalendarz wieloplanszowy marki Pan Tu Nie Stał na 2022. Fot. Pan Tu nie stał

Kalendarz charytatywny od Mydlarni Cztery Szpaki

Mydlarnia Cztery Szpaki to znana z wysokiej jakości naturalnych kosmetyków polska marka. Na rok 2022 we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów przygotowała ona kalendarz wieloplanszowy. „Kalendarz Ptaki 2022” zawiera piękne ilustracje wykonane przez  Przemka (nomen omen) Sokołowskiego. Natomiast teksty do kalendarza opracował Paweł Mirski z Komitetu Ochrony Orłów. Kalendarz został wydrukowany na papierze pochodzącym w 100 proc. z recyklingu. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczono na Komitet Ochrony Orłów, który dba o:

-ochronę strefową gniazd,
-budowanie sztucznych gniazd (= wspierania zdolności reprodukcyjnych naturalnych populacji),
-inwentaryzację i monitoring (w wyniku dotychczasowej działalności objęto ochroną ok. 90% polskiej populacji lęgowej rybołowa, orła przedniego i orlika grubodziobego, 70% bielika oraz 30-50% populacji orlika krzykliwego, kani rudej, kani czarnej i puchacza)

W akcji charytatywnej udało się zebrać aż 40 tys. PLN – uwielbiamy wspierać takie akcje i pisać o nich!

Kalendarz wieloplanszowy Cztery Szpaki na 2022 rok
Kalendarz wieloplanszowy Cztery Szpaki na 2022 rok. Fot. Cztery Szpaki

Kalendarz wieloplanszowy Pawła Jońcy

Jeśli cenicie ilustracje znanego rysownika Pawła Jońcę to polecamy klasykę gatunku i jego przepiękny kalendarz wieloplanszowy. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również i tutaj znajdziemy zbiór najlepszych edytoriali autora z roku 2021. Propozycja z pewnością przypadnie do gustu  miłośnikom jego charakterystycznego stylu.

Kalendarz wieloplanszowy Pawła Jońcy na 2022. Fot. Paweł Jońca
Kalendarz wieloplanszowy Pawła Jońcy na 2022
Fot. Paweł Jońca

Erotyka i śmierć w roli głównej

Firma Lindner producent trumien zaskakuje swoim niezwykłym kalendarzem wieloplanszowym jak co roku. Hipnotyczne, transgresyjne barwy, błyski, kształty, faktury, struktury. Destrukcja, rozpad, przepych, kakofonia – to wszystko znajdziesz w najnowszej edycji kalendarza. Pomysł na kalendarz powstał już 12 lata temu i początkowo był to zbiór dwunastu różnych aktów, powiązanych ze sobą jedynie za sprawą nagości i trumien. W roku 2021 marka Linder wysyła nas do raju. Było to kontyuacją historii z roku 2020. W jubileuszowej edycji kalendarz nakreślił historię dwóch dziewczyn, które przeżywają swój ostatni dzień przed końcem świata (nawiązanie do pandemii). Co ciekawe w roku 2022 mamy nową rzeczywistość i nowy wymiar kaledarza. Trzynasta edycja przyniosła zmianę. Dyrektorem artystycznym, fotografem i scenografem kalendarza została Agnieszka Sejud. Artystka wizualna, absolwentka fotografii w czeskiej Opawie. Trash designerska stylistyka, wizja zaświatów w stylu vintage z nawiązaniem do sci-fi i komiksów. To wszystko odnajdziemy w futurystycznym kalendarzu wieloplanszowym na 2022.

Kalendarz Linder 2022 / Źródło: Linder

 

Kalendarz Lavazza 2022 artyści w obronie świata

Kalendarze Lavazza od zawsze były wyjątkowe i niezwykle pomysłowe. W 2016 roku fotografie przedstawiały tradycje „Z ojca na syna”. Rok później prezentowały zamknięcie trylogii „Obrońcy Ziemi”, a w 2018 roku tematyka dotyczyła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i wizji przyszłości. Kolejne lata to również wizja ochrony naszej planety. Kalendarz na rok 2022 kontynuuje tradycję i pojawia się z pozytywnym hasłem – „I can change the world. Mogę zmienić świat”. Znajdziemy w nim sylwetki sześciorga artystów i aktywistów. Co ważne autorem fotografii jest Emmanuel Lubezki, trzykrotny zdobywca Oscara. Zdjęcia znanego meksykańskiego operatora filmowego przenoszą nas w niezwykły świat. Pokazują znanych  aktywistów ratujących ziemię, zachwycając zmuszają nas do głębszej refleksji. Kalendarz stara się wykrzyczeć – zobaczcie jak świat ratują inni i iddźcie ich śladem!

A kogo zobaczymy w kalendarzu?

Ben Harper – muzyk podejmujący temat nierówności społecznych i podnoszący świadomość skutków kryzysu klimatycznego;
Saype – artysta tworzący dzieła skoncentrowane na ochronie planety i społecznej równowadze
Sonita Alizada – raperka z Afganistanu, sprzeciwiająca się przymusowym małżeństwom i zjawisku dziecięcych panien młodych; która sama uciekła z domu i była prześladowana
Shilpa Yarlagadda – projektantka biżuterii promująca równouprawnienie kobiet
Cristina Mittermeier – biolog morski dokumentująca na fotografiach  postępujące niszczenie oceanów
Shamell Bell – tancerka uliczna sprzeciwiająca się rasizmowi, seksizmowi i homofobii

Kalendarz Lavazza 2022 / Źródło: LAVAZZA

 

Najsłynniejszy kalendarz świata Pirelli powraca po przerwie

Edycja kalendarza Pirelii na rok 2022 została zatytułowana “On the Road”. Stanowi ona uhonorowanie gwiazd muzyki od lat 60. do współczesności. A wszystko w obiektywie myzyka i fotografa Bryana Adamsa. Kalendarz wraca po roku przerwy spowodowanej pandemię. A rok jest szczególny bo marka Pirelli obchodzi swoje 150-lecie!
Sam kalendarz ukazuje się od 1964 roku (w latach 1974-1984 miała miejsce przerwa spowodowana kryzysem paliwowym). Na początku był jedynie gadżetem marki Pirelli (włoski producent opon pneumatycznych), obecnie jest szanowanym i renomowanym wydawnictwem. Popularności przysporzył mu fakt, że nie każdy mógł go nabyć. Edycja była limitowana i otrzymywały go jedynie ważne osobistości i klienci firmy. Tradycyjnie pierwszy egzemplarz kalendarza trafia do Królowej Elżbiety II. Od tego czasu powstało 48. edycji, zrealizowanych przez 37 fotografów. Do współpracy Pirelli zapraszał najlepszych fotografów takich jak: Paola Roversiego, Tima Walkera, Petera Lindbergha czy Annie Leibovitz. Edycja jubileuszowa pokazuje życie znanych artystów w trasie. Od budzącej się w hotelu St. Vincent. Przez wolny dzień Kali Uchis nad basenem, po Cher za kulisami, czy Iggy’ego Pop’a, którego widzimy tuż przed występem. W ten sposób kalendarz ukazuje przeżycia i emocje artystów, od napięcia przed występem, przez przerwy między próbami i koncertami, po długie podróże z jednego miasta do drugiego i samotność hotelowych pokoi.

Orientacyjny koszt produkcji kalendarza to dwa miliony dolarów, ale zwraca się z nawiązką w ekwiwalencie reklamowym. Co roku Pirelli drukuje 20 tys. kalendarzy, ale nie można ich kupić, przynajmniej w pierwszym obiegu.

Kalendarz Pirelli 2022 / Źródło: PIRELLI

 

Która z naszych propozycji podoba Wam się najbardziej? Macie swoich faworytów na rok 2022? Dajcie nam koniecznie znać !