SZUKAJ

Jak powstaje kalendarz książkowy?

jak powstaje kalendarz książkowy

Jeśli jesteś marketingowcem, niewątpliwie zdarzyło Ci się zamawiać firmowe kalendarze. Być może miałeś sytuację, gdy okazało się, że jest zbyt późno, aby zamówienie zostało zrealizowane zgodnie z Twoim pomysłem. W najgorszym przypadku dowiedziałeś się, że termin realizacji znacznie odbiega od Twojego założenia. Temat wydaje się prosty i szybki do zrealizowania, dlaczego więc takie niedogodności? Głównie w tym przypadku chodzi o kwestie produkcyjne. Indywidualna produkcja kalendarzy książkowych to wieloaspektowy proces. Dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego jak powstaje kalendarz książkowy. Pomoże Ci to rozjaśnić, jak wygląda przebieg wykonania takiego kalendarza.

Z pewnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jak powstaje kalendarz książkowy. Przede wszystkim każdy rodzaj kalendarza książkowego ma nieco inny proces produkcyjny i trzeba wziąć go pod uwagę. Dzięki temu będziesz bardziej świadomy tego, od czego zależy czas produkcji.

 

Co powinieneś wiedzieć przed złożeniem zamówienia

Jako klient powinieneś wiedzieć jakim kalendarzem jesteś zainteresowany: jaka wielkość i układ stron. Powinieneś również znać orientacyjną ilość, jaką chcesz zamówić. Zastanów się także, jakie widzisz dodatki w tej edycji kalendarza książkowego. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, rozpoznaj temat wśród pracowników i klientów. Sprawdź, jak to wyglądało w zeszłym roku. Możliwe, że poznasz przy okazji opinie, czego już nie powinno być w terminarzu firmowym. Najprawdopodobniej dowiesz się również o tym czego brakowało i powinno się w nim znaleźć. Weź to pod uwagę, ponieważ to wszystko wpływa na ofertę, jaką dostaniesz.

 

Jak powstaje kalendarz książkowy?

Wstępnie już wiesz, jaki kalendarz chciałbyś zamówić. Zanim jednak rozpoczniemy produkcję, będziemy potrzebowali kilka informacji. Poniżej znajdziesz najważniejsze etapy w jego powstawaniu:

  • Wybór rodzaju okładki. Możesz wybrać okładkę z okleiny skóropodobnej, papieru z uszlachetnieniami lub okładkę eko. Każda z nich ma nieco inny proces produkcji.
  • Rodzaj bloku. Zdecydowanie najszybszym rozwiązaniem jest wykorzystanie środka kalendarza książkowego z oferty. Jeśli jednak chciałbyś, aby kalendarz książkowy był wyjątkowy, blok indywidualny sprawdzi się w tym idealnie. Pamiętaj jednak, że to nieco wydłuży czas produkcji.
  • Dodatki do bloku. Żadną tajemnicą nie jest, że im więcej dodatków do bloku tym produkcja potrzebuje więcej czasu na jego przygotowanie. W trakcie gdy okładka jest w produkcji, blok może być już przygotowywany.
  • Dodatki do okładki. Istnieje tu ta sama zasada co w przypadku dodatków do bloków. Im jest ich więcej, tym więcej czasu zejdzie na ich przygotowanie.
  • Zawieszanie i pakowanie. Ostatni element, który zazwyczaj trwa najkrócej. Łączymy przygotowany blok z gotową okładką i voila — kalendarz książkowy gotowy!

 

Okładka ma znaczenie

Skoro piszemy o tym jak powstaje kalendarz książkowy nie może zabraknąć kilku słów na temat okładki. To bardzo ważny element kalendarza nie tylko z powodów wizualnych, ale właśnie produkcyjnych. Rodzaj okładki ma duże znaczenie pod względem czasu realizacji.

W okładkach z ekoskóry najważniejsza jest jej dostępność. Zanim złożysz zamówienie, dopytaj czy okleina jest dostępna. W innym przypadku może się okazać, że wysyłanie jej od głównego producenta będzie trwało kilka tygodni. To z pewnością wpłynie na termin realizacji twoich kalendarzy książkowych. Jeśli tylko okleina jest na miejscu, całą resztę da się w miarę szybko przygotować.

kalendarz książkowy z ekoskóry
Kalendarz książkowy wykonany z ekoskóry – velour beż. Na okładce wytłoczony został wzór florystyczny i dodana została szlufka na długopis.

Okładki papierowe to niesamowite efekty i możliwość zastosowania autorskich projektów. Możesz też nawiązać do kolorów firmowych czy wykorzystać firmowy Key Visual. Czas realizacji tego rodzaju okładek zależy przede wszystkim od tego czy masz przygotowany projekt, czy dopiero go tworzysz. Produkcja kalendarzy rozpocznie się dopiero wtedy, gdy dostaniemy pliki do druku lub zaakceptujesz ostateczną wersję projektu. Weź pod uwagę, że praca nad tworzeniem projektu wymaga czasu. To nie kwestia kilku godzin czy dni. Załóż optymalny czas przygotowania takiego projektu ok. dwóch tygodni. Uszlachetnienia, które wybierzesz na okładkę, również mają znaczenie. Im jest ich więcej — tym więcej potrzebujemy czasu na ich przygotowanie.

okładka autorska z indywidualnym projektem
Terminarz w okładce papierowej z wykorzystaniem złotego Liquid Metalu na czarnym tle.

Jedną z najprostszych i najszybszych w realizacji okładek są okładki wykonane z papieru Kraft. Nie są niczym uszlachetniane ani nie trzeba czekać na ich sprowadzenie. Oczywiście w grę również wchodzi indywidualny projekt i jego przygotowanie. Kierując się jednak trendami eko, projekt powinien być wręcz minimalistyczny i prosty.

 

Blok i jego wygląd

Najczęściej klienci korzystają z gotowych bloków wydrukowanych na stan magazynowy. Jednocześnie coraz więcej zapytań jest o indywidualne bloki. To szczególna forma personalizacji bloku. Polega ona na autorskim zaprojektowaniu bloku. W takiej sytuacji masz możliwość decydowania, jak blok będzie wyglądał. Jego kolory przewodnie, layout czy język przewodni. Masz wpływ dosłownie na wszystko! Możliwości są nieograniczone. W takim przypadku musisz jednak założyć, że średnio wyprodukowanie kalendarza wydłuży się o 2-4 tygodni.

Jak wiadome jest, na który blok się zdecydowałeś, możesz wybrać do niego dodatki. Od wyklejek, przez wklejki reklamowe, po tasiemki z logo, kieszenie na dokumenty czy zakładki. Każdy taki dodatek wymaga czasu na jego montaż. Oczywiste więc jest, że czas wydłuża się wprost proporcjonalnie do ilości dodatków.

standardowy blok terminarza książkowego
Standardowy blok kalendarza książkowego w układzie tygodniowo-notesowym.

 

Proces powstawania kalendarza książkowego z pewnością jest dosyć złożony. Jako producent kalendarzy wykonujemy kalendarze od podstaw. Każdy wybrany element jest montowany indywidualnie, dlatego w następstwie tego kalendarz powstaje dłużej niż ten z półki. Pamiętaj o tym w momencie planowania kalendarzy. Nie zostawiaj na ostatni moment tej decyzji. Czekanie z zamówieniem do października staje się ryzykowne. Zamówienie zazwyczaj jest pierwszym krokiem do realizacji Twoich kalendarzy książkowych. Po nim następuje szereg czynności, a końcowa akceptacja jest uważana za możliwość rozpoczęcia produkcji. W związku z tym sugerujemy składanie zamówień najszybciej jak to możliwe. Zdecydowanie lepiej mieć kalendarze wcześniej niż za późno.