SZUKAJ

5 powodów, dlaczego warto robić odręczne notatki  

Obecnie żyjemy w czasach, w których praktyka ręcznego pisania została niemalże wyparta z naszej codzienności. Ponad połowa z nas deklaruje tworzenie list zakupów w aplikacji na telefonie czy wysyłanie życzeń urodzinowych przez komunikatory internetowe. Nic dziwnego, że współczesny człowiek został żartobliwie nazwany przez naukowców „homo tabletis” – człowiek przyklejony do tabletu. Czy warto przyczynić się do całkowitego „wyginięcia” tradycyjnego zapisu treści?

Stymulacja mózgu notatki a mózg

Pisanie długopisem usprawnia nie tylko rękę, lecz także nasz umysł, twierdzi prof. Virginia Berninger z University of Washington. Korzystając z rezonansu magnetycznego prof. Berninger zaobserwowała, że ręczne pisanie nie tylko wpływa pozytywnie na stymulacje naszego mózgu, ale również wpływa na jakość naszych treści. Dodatkowo udowodniła, że wszystko to co zapiszemy ręcznie jest bardziej kreatywne, a użyte słownictwo jest bogatsze

 Języki obce

Pisanie ręczne nie tylko wpływa pozytywnie na pracę naszego mózgu, ale również jest nieocenione w nauce języków obcych. Zwłaszcza tych zapisywanych innym alfabetem (jak chiński czy rosyjski). Ogólna zasada jest taka, że to, co własnoręcznie zapiszemy, przyswoimy szybciej i na dłużej. I odwrotnie – notowanie na laptopie mniej angażuje mózg, wiec dane zapamiętujemy gorzej.

Lista zadań 

Odręczne notatki również mogą posłużyć do sporządzenia listy zadań, która jest kluczowym elementem planowania harmonogramu dnia. Dodatkową korzyścią wyboru tradycyjnej formy zapisu jest pewniejszy dostęp do materiału – nawet najlepsze urządzenie elektroniczne bywa czasem wadliwe. Robienie ręcznych notatek w przypadku osób cechujących się pamięcią wzrokową jest podwójnie korzystne, ponieważ już sam zapis ręczny wpływa znacząco na zapamiętanie zapisanego tekstu. Tak więc planując zadania w kalendarzu papierowym zwiększamy szanse na realizację zapisanych w nim zadań. Mało tego, stosując odpowiednie oznaczenia i zapiski, możemy podkreślać, które z zaplanowanych zadań są danego dnia najważniejsze, zakreślać je kolorem ustalając kilka najważniejszym w danym dniu priorytetów.

Zaburzenia u najmłodszych

Kolejnym powodem, dlaczego warto dbać o ręczne pisanie, jest obecna, niepokojąca sytuacja najmłodszych, u których stwierdzono znaczące zaburzenia. Maluchy najpierw wystukują literki na komputerze rodziców, a dopiero później zaczynają je pisać ręką. 

Dodatkowo obecnie w szkołach nie wymaga się od dzieci pisania dłuższych testów, a nauka kaligrafii jest uważana za anachronizm. Bagatelizowanie problemu wynikać może również z ogólnie przyjętego twierdzenia, że odchodzenie od pisania ręcznego na rzecz klawiatury/ekranu dotykowego to naturalna ewolucja.

Notatki a profesjonalizm

Ostatnim powodem, który stawia na szali wyżej pismo ręczne jest profesjonalizm. Prowadzenie ręcznych zapisków w notesie jest pozytywnie odbierane przez naszych kontrahentów. Przez tę czynność dajemy im do zrozumienia, że prezentowane treści są dla nas cenne i warte utrwalenia. Sporządzanie notatek w notatniku jest również bardziej eleganckie i dyskretne, niż wykonanie tej samej czynności na laptopie czy tablecie. Nasz rozmówca nie ma pewności czy klikając w klawiaturę naszego urządzenia nie wysyłamy sms-a, czy nie sporządzamy listy zakupów, zamiast notować istotne ustalenia.