O przewadze papieru nad ekranem, CZYLI dlaczego warto posiadać papierowy kalendarz?
Urządzenia mobilne stają się popularniejsze od klasycznych komputerów. Coraz trudniej wyobrazić nam sobie wyjście z domu bez smartfona czy tableta. Zachłyśnięci elektroniką chętnie korzystamy z coraz to nowszych aplikacji mających ułatwić nasze życie. Istnieje wiele programów umożliwiających planowanie zadań i zarządzanie czasem. Wydawałoby się, że klasyczny kalendarz książkowy jest już zbędny. Czy aby na pewno?
WIĘKSZE SKUPIENIE
Współcześnie z każdej strony bombarduje nas masa informacji. Żyjemy intensywnie, starając się wykorzystać czas do granic możliwości. Tym cenniejsze staje się efektywne korzystanie z narzędzi ułatwiających lepszą organizację. Kalendarz książkowy coraz częściej wydaje się archaicznym gadżetem. Nie jest on jednak pozbawiony zalet, dzięki którym wciąż stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla osób ceniących swój czas. Telefon, tablet, komputer pełniąc jednocześnie inne funkcje rozpraszają.
Kalendarz książkowy służy głównie planowaniu, pozwalając skupić się na tej czynności i z pewnością nie zadzwoni i nie wyśle maila powodującego, że zgubimy cenną myśl. Zbytnia elastyczność planowania i łatwość przesuwania zadań w aplikacji elektronicznej może mieć swoje zgubne następstwa, nie wspominając o tym, że przypadkowo możemy coś nieodwracalnie usunąć.
LEPIEJ ZAPAMIĘTANE
Kluczową zaletą papierowego terminarza jest to, że dla wielu z nas zapis fizyczny jest bardziej namacalny, a przez to większą wagę przywiązujemy do notatek i uwag spisanych odręcznie. Wielu ludzi jest wzrokowcami i zapisując informacje, zapamiętuje je. Liczne badania dowodzą, że ręczne notatki pozwalają na skuteczniejsze zapamiętywanie informacji, bo tak działa nasz mózg.
Pisanie aktywizuje te jego obszary, które odpowiedzialne są za uczenie się. Stąd istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że zapamiętasz co masz do zrobienia, wówczas gdy zapiszesz to długopisem w kalendarzu lub notesie, niż klawiaturą na ekranie. Sami przyznajmy, że dla wielu z nas cyfrowa notatka jest mniej zobowiązująca. Im mniejsza pokusa aby ciągle weryfikować plany i przekładać zadania tym lepiej.
ŁATWOŚĆ I SZYBKOŚĆ OBSŁUGI
Papierowy kalendarz sprawdzi się na przykład wtedy, kiedy trzeba coś zanotować na szybko – dobrze skonstruowany zawiera miejsce na notatki, które szybciej spiszemy odręcznie niż wstukując je na klawiaturze urządzenia mobilnego. Często mamy również potrzebę zanotowania informacji podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej.
Sami wiemy jak dużą satysfakcję odczuwamy skreślając z listy zrealizowane zadania szczególnie te wykonane w terminie. Należy również pamiętać o tym, że podręcznemu kalendarzowi w sytuacji kryzysowej na pewno nie wyczerpie się bateria 🙂
Nie musisz się też do niego logować, aktualizować go, i żadna firma nie pobierze z niego Twoich danych. Inną zaletą klasycznych kalendarzy jest to, że… nie trzeba się ich uczyć. Co prawda opanowanie prostych aplikacji raczej nie zajmie wiele czasu, jednakże ewentualne błędy początkującego mogą być dla nas bolesne. W przypadku papierowych terminarzy takiego problemu nie ma.Inna rzecz, że według niektórych notowanie na smartfonie podczas spotkania wygląda niezbyt elegancko.
UNIWERSALNE ZASTOSOWANIE
Jeśli naszym głównym narzędziem pracy jest komputer, to przewaga kieszonkowego terminarza jest duża, w przypadku gdy często jesteśmy poza biurem czy domem. W takim wypadku klasyczny kalendarz wygrywa swoją dostępnością – w odróżnieniu od cyfrowego zawsze będzie pod ręką. Mając narzędzie pracy w postaci terminarza masz wszytsko w JEDNYM: kalendarz, listę zadań, miejsce na notatki, kontrolę budżetu, inspirujące cytaty, co tylko lubisz.W łatwy sposób możesz wracać do wcześniejszym notatek, danych, by skontrolować dane i odświeżyć pamięć.
KREATYWNE NARZĘDZIE
Kalendarz książkowy z oryginalną, designerska okładką, może być atrakcyjnym gadżetem, dzięki któremu wyrazisz swój styl i charakter. Papier umożliwia nieograniczoną swobodę notowania, formułowania myśli, robienia list, map myśli, łączenia wątków i fragmentów notatek strzałkami. Wszystko po to abyś tak “zorganizował” i zapisał informacje, aby Twój mózg przetworzył te dane, zapamiętał je, usystematyzował. Takiej swobody nie da Ci żadna aplikacja.
KWESTIA WYBORU
Choć wiele zależy od stylu życia, gustu i preferencji to kalendarze papierowe zdają się mieć jedną poważną przewagę nad ich elektronicznymi kuzynami. Jak wspomnieliśmy wyżej, zapis na papierze jest bardziej namacalny. Dzięki temu odczuwana presja i satysfakcja są większe niż podczas notowania i odhaczania notatek wirtualnych. Tej przewagi kalendarz papierowy nie odda zbyt łatwo – stoi za nim bowiem psychologia i instynkty pierwotne. A przy okazji kalendarz w formie fizycznej może promować naszą firmę jako jej wizytówka.
Choć kalendarze papierowe mają oczywiście swoje wady, bo przykładowo nie dają możliwości synchronizacji, to wbrew pozorom nie stały się przestarzałym gadżetem. Mimo upływu czasu, nawet w dobie cyfrowych ułatwień, są lepszym wyborem dla wielu z nas, dlatego zanim z nich zrezygnujemy, zastanówmy się, czy lepsze nie będzie wrogiem dobrego. A może, znając plusy i minusy papierowego i wirtualnego kalendarza, warto połączyć papierowy kalendarz z elektronicznym jego odpowiednikiem, aby wykorzystać przewagi obu tych narzędzi?