SZUKAJ

Energia kosmosu zaklęta w kalendarzu

Czy znasz biodynamiczne kalendarze księżycowe? Jeszcze do niedawna traktowane były jako dziwactwo tymczasem ostatnie lata przyniosły im dużą popularność, a holistyczna koncepcja świata zyskuje coraz to więcej zwolenników. Czy wiesz, że dzięki tego typu kalendarzom wielu wytrawnych ogrodników zna okresy, w których najlepiej posiać marchewkę, aby dała największy plon, zebrać najbardziej dorodne pomidory, czy przyciąć żywopłot.

Te zasady stosowane są również w produkcji win w ponad 5 tysiącach gospodarstw !. W dziedzinie biodynamiki powszechnie uznanym międzynarodowym certyfikatem jest Demeter; we Francji alternatywą jest Biodyvin – Demeter jest aktywne także u nas w Polsce.

Ile prawdy kryje się w niesamowitych księżycowym ogrodnictwie?

Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Obiega naszą planetę w średniej odległości 384 400 km w czasie 27 dni 7 godzin 43 minuty i 11,5 sekundy. Dzięki wzajemnym oddziaływaniom pływowym czas obrotu Księżyca wokół własnej osi uległ synchronizacji z okresem obiegu wokół Ziemi, dlatego Księżyc zwrócony jest do nas stale jedną swoją stroną, co pozwala na obserwowanie jedynie 59% jego powierzchni. Oddziaływanie Księżyca jest ogromne szczególnie na procesy życiowe roślin głównie na ich rozwój i wzrost.

Wielowiekowe obserwacje tego zjawiska doprowadziły do powstania kalendarza biodynamicznego nazywanego też kalendarzem księżycowym opartego na rocznym cyklu Słońca oraz miesięcznym cyklu Księżyca.  Główne założenia biodynamiki opierają się na płodozmianie, allelopatii (współdziałaniu gatunków roślin), unikaniu stosowania środków chemicznych, regionalnej produkcji i dystrybucji plonów oraz na ziemskich i pozaziemskich oddziaływaniach (np. wpływ księżyca).

Jak działa kalendarz biodynamiczny?

Kalendarz księżycowy uwzględnia nie tylko fazy księżyca ale także jego przechodzenie przez znaki zodiaku. Te zostały w nim podzielone na cztery żywioły: ogień, woda, ziemia, powietrze. Każdy ze znaków zodiaku nadaje poszczególnym energiom docierającym do Ziemi pewne cechy charakterystyczne.

12 gwiazdozbiorów pogrupowanych jest w cztery kategorie – żywioły, które wpływają kolejno na różne części roślin jak poniżej

GWIAZDOZBIÓR

ŻYWIOŁ

WSKAZÓWKI

Baran, Lew, Strzelec

Ogień

najlepszy czas na pielęgnację roślin, których plonem są owoce i nasiona. Zbiera się wówczas także rośliny liściowe, w tym zioła.

Byk, Panna, Koziorożec

Ziemia

to czas, gdy wykonuje się prace związane z roślinami, których plonem są części podziemne. Jest to również najlepszy czas na przesadzanie drzew i zbiór korzeni.

Bliźnięta, Waga, Wodnik

Powietrze

korzystny okres na siew i pielęgnację roślin kwiatowych. W tym czasie zbiera się również rośliny, których plonem są liście.

Rak, Skorpion, Ryby

Woda

oznacza, że należy siać i pielęgnować rośliny, u których plonem są liście – warzywa liściowe i zioła. W tym czasie nie zbiera się żadnych plonów, także roślin liściowych.

 

Ważny jest tutaj, dokładny czas na realizację tych działań, ponieważ Księżyc na tle danego gwiazdozbioru przebywa od 2 do 4 dni, więc czas sprzyjający danym częściom roślin jest różny. Wyodrębnia się cztery okresy w cyklu Księżyca widocznego na niebie: pierwszy okres trwa od nowiu do pierwszej kwadry, drugi okres trwa od pierwszej kwadry do pełni, trzeci okres trwa od pełni do ostatniej kwadry, a czwarty – od ostatniej kwadry do nowiu.

Księżycowe kalendarze przygotowywane są nie tylko z myślą o ogrodnikach, opracowuje się też wersje dla grzybiarzy, myśliwych, wędkarzy a także dla tych, którzy pragną dbać o swoją urodę. W wielu winnicach na całym świecie przygotowuje się wino zgodnie z zasadami biodynamiki, a winnice poddawanesą rygorystycznej kontroli – więcej

Kalendarz tego rodzaju warto śledzić jeśli mamy swój własny ogród, nawet gdy nie do końca wierzymy w moc sił nadprzyrodzonych mających wpływ na uprawę roślin. Najnowsze kalendarze biodynamiczne są bogato ilustrowane i napakowane sporą ilością porad dotyczących uprawy roślin, a wpływ Księżyca jest raczej tylko wesołym dodatkiem potraktowanym bardzo uznaniowo.

Czy istnieją dowody naukowe na skuteczność księżycowego kalendarza biodynamicznego?

Dotąd nie uzyskano potwierdzonych naukowo dowodów by uprawy biodynamiczne przyniosły większe korzyści od innych technik uprawy roślin: rolnictwa ekologicznego i sytemu integrowanego. Wielu ogrodników ma jednak przeczucie, że coś w tym może być, więc na wszelki wypadek nie zaszkodzi spróbować.

Patrząc na to jednak z drugiej strony – wpływ Księżyca na życie na Ziemi został udowodniony i jest faktem. Pływy morskie – przypływy i odpływy, są potwierdzone naukowo,
a ponieważ woda cyrkuluje także w roślinach to również na nie wpływa nasz satelita. Księżyc co miesiąc „wznosi się” i osiąga najwyższy punkt na tle gwiazdozbioru Bliźniąt i „opada”, docierając do Strzelca. Podobno w czasie wznoszenia Księżyc podnosi także soki roślin do góry, kiedy Księżyc „opada”, rośliny są bardziej odwodnione, ponieważ ich soki opadają do dolnych części.

Podsumowując to czy będziemy chcieli korzystać ze wskazówek zawartych w kalendarzu biodynamicznym zależny tylko od nas i naszej wiary/niewiary w moc energii kosmicznej. Na pewno warto spróbować i sprawdzić czy informację zawarte w takim kalendarzu nie pomogą nam, tak po prostu zorganizować nieco lepiej prac ogródkowych lub nie dostarczą nam dodatkowych informacji ułatwiających uprawę roślin.

Źródła:

http://www.bezogrodek.com/2015/10/ksiezycowy-kalendarz-biodynamiczny.html

https://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/pomysly-na-ogrod/co-jest-kalendarz-biodynamiczny,23_1512.html

http://www.se.pl/wiadomosci/ciekawostki/kalendarz-biodynamiczny-co-jest-jak-dziala_548205.html